Jak napisałam powieść romantyczną i zostałam bestsellerową autorką

0 Comments

Osiągnęłam #1 miejsce w moim podgatunku – oto 5 lekcji, których się nauczyłam.

Zdjęcie autorstwa Thought Catalog na Unsplash

W 2014 roku byłem trochę zdesperowany. Nie będę teraz opisywał całej tej historii, ale jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, napisałem o tym tutaj:

Odkryłem, że niektórzy pisarze zarabiają przyzwoite pieniądze na samodzielnym publikowaniu romansów. W tamtym momencie nigdy nie czytałem romansów. Przyznaję, że miałem pewne uprzedzenia do tego gatunku. Byłem jednak zdeterminowany, aby dowiedzieć się, dlaczego tak wielu ludzi zarabia pieniądze, więc pochłonąłem jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Pomimo moich początkowych zastrzeżeń, byłem uzależniony od tego gatunku jako czytelnik i pisarz.

Moja mała, samodzielnie wydana książka osiągnęła pierwsze miejsce w moim gatunku na Amazon. Oto lekcje, których się nauczyłem:

Czytelnicy mają oczekiwania, które trzeba spełnić. Na przykład romans jest przewidywalny. I nie chodzi o to, że nienawidzę tego gatunku, ale jest tylko jedna historia: Dwoje ludzi spotyka się, zakochuje, staje w obliczu konfliktu, rozwiązuje go i żyje długo i szczęśliwie. I tak w kółko.

Czytelnicy lubią i oczekują tej przewidywalności. Dobre powieści romansowe pozwalają doświadczyć szerokiej gamy emocji z bezpieczeństwem i satysfakcją szczęśliwego zakończenia.

Jako pisarz, ta przewidywalność ułatwia pisanie i bardziej wymagające niż inne gatunki. Zwłaszcza jeśli chce się opowiedzieć dobrą historię. Potrzeba dużo kreatywności i umiejętności, by nadać jej niepowtarzalny charakter.

Byłem przekonany, że potrafię pisać romanse. Więc to zrobiłem. Nie planowałem historii, nie tworzyłem konspektów ani nie czekałem, aż muza mnie zainspiruje. Po prostu zaczęłam pisać. A historia, która wyszła, nie była tym, czego się spodziewałam. Na początku myślałem, że mogę podążać za formułą, ale im więcej pisałem, tym…

Tags: , , , , , ,