5 niejasnych porad Stephena Kinga dotyczących pisania, które wymagają większego uznania

0 Comments

1. Proszę być bezkompromisowo szczerym.

Książka zawiera wiele praktycznych porad, które mogą Państwo zacząć wdrażać zaraz po zakończeniu rozdziału. Jeśli ją Państwo przeczytali, wiedzą Państwo o czym mówię. Jest jednak jeden konkretny cytat, który utkwił mi w pamięci:

“Jeśli spodziewa się Pan odnieść sukces jako pisarz, chamstwo powinno być drugim do najmniejszego z Pana zmartwień. Najmniejsze ze wszystkich powinno być uprzejme społeczeństwo i to, czego oczekuje. Jeśli zamierza pan pisać tak prawdziwie, jak to tylko możliwe, pańskie dni jako członka uprzejmego społeczeństwa i tak są policzone.” – Stephen King

Pełna, naga szczerość wobec odbiorców, a przede wszystkim wobec samego siebie. Jest to ostateczna zasada pisania, którą każdy pisarz powinien stosować bez dwóch zdań.

Im więcej słownictwa, gramatyki i stylistyki znajdą Państwo w swojej skrzynce z narzędziami, tym lepszymi pisarzami się Państwo staną. Im więcej Pan czyta i pisze, tym lepszy będzie Pan w opowiadaniu historii.

Jednak wszystko to nie ma sensu, jeśli nie ma się prawdziwego charakteru i uczciwości jako autor, a to oznacza pozostanie wiernym sobie bez względu na wszystko.

Życie uczy nas, że uczciwość często nie jest nagradzana, ale w pisaniu jest absolutną koniecznością. Proszę być bezwzględnym w swoim dążeniu do celu!

2. Książka jest szefem.

Ten cytat Alfreda Bestera inspirował Kinga przez całą jego pisarską podróż i nie bez powodu postanowił podzielić się nim w swoich wspomnieniach.

To materiał kontroluje pisarza, a nie odwrotnie. Pisarz nie może wybrać najbardziej dochodowego wątku historii, tak jak inwestor wybiera akcje, które przyniosą mu największe zyski. W ten sposób każda książka byłaby bestsellerem, prawda? Tak to po prostu nie działa. Wielu pisarzy kompromituje się z tego powodu. Zamiast tego powinni pisać w gatunku, który lubią czytać i podążać w kierunku swoich zainteresowań.

Na przykład, jeśli lubi Pan fantastykę, będzie Pan pisał o kosmicznym rycerzu na Marsie, który wyrusza na podbój, aby pokonać gigantycznego kosmicznego robaka; jeśli jest Pan wielkim fanem tajemnic detektywistycznych, naturalnie będzie Pan pisał o morderstwach i zbrodniach.

W dwóch słowach – pasja i szczerość, panowie! To właśnie napędzało wszystkich wielkich autorów do tworzenia.

3. Jeśli to nie wywołuje radości i ciekawości, to jest pan na złej stronie, kolego.

King wspomina, że jego syn zwykł podziwiać wielkiego saksofonistę Clarence’a Clemonsa z The E Street Band. Po 7 miesiącach ćwiczeń w końcu się poddał.

King mówi, że wiedział, że jego dziecko nie zostanie w tym profesjonalistą, nie dlatego, że brakowało mu talentu, ale z powodu czegoś znacznie ważniejszego. Po prostu nie był wystarczająco podekscytowany grą na saksofonie i ćwiczył tylko wtedy, gdy instruktor mu kazał. Jego ciekawość również nie przeszkadzała mu wyjść poza to i zbadać możliwości instrumentu.

Chodzi o to: Jeśli brakuje Panu zabawy w tym procesie i jeśli nie chce Pan zgłębiać każdego zakątka tego tematu, to lepiej przestać to robić. Zaoszczędzi Pan sobie mnóstwo czasu i energii, które może Pan wykorzystać na znalezienie nowych pasji.

4. Spontaniczne pisanie bez fabuły.

King uważa, że “spisek i spontaniczność prawdziwego tworzenia nie są kompatybilne”. W tym miejscu porównuje również prawdziwe życie do procesu spontanicznego opowiadania historii, mówiąc, że oba są pozbawione fabuły. Jeśli jednak zdecydujemy się stworzyć fabułę, tracimy podstawowy element tworzenia, który sprawia, że dzieło jest wyjątkowe.

Zamiast skupiać się na przesłaniu, które chcesz przekazać, staraj się pozostać wiernym postaciom i stworzonemu przez siebie światu. W ten sposób stworzy Pan szczerą historię, która jest zsynchronizowana, a przesłanie pojawi się naturalnie.

Proszę po prostu opowiedzieć cholerną historię! Wszystko inne nastąpi później.

5. Czytanie złej książki daje więcej korzyści niż czytanie dobrej.

King wierzy, że czytanie złych książek jest równie wartościowe (lub nawet bardziej) jak czytanie dobrych. Pomogło mu to rozwinąć poczucie obrzydzenia wobec brzydkich i niesmacznych elementów (słów, stylów, opisów itp.) Dzięki temu mógł je łatwiej dostrzec, gdy tylko próbowały wkraść się do jego tekstów.

Jeśli są Państwo podobni do mnie, zakup książki jest długim procesem i może zająć od 30 minut do kilku dni. Podobnie jak większość ludzi, żałowałbym wydania pieniędzy na historię, która jest słabo napisana i pozbawiona treści. Kto tego chce, poważnie?

Ten POV pomógł mi przezwyciężyć ten niepokój i niepewność, pozwalając mi podejmować decyzje w księgarni całkowicie beztrosko.

Prawie chcę teraz kupić “złą” książkę. Co za radosna ulga haha!

Tags: , , , , , , , , ,