Łatwe, przyciągające wzrok promocje książek. Tworzenie grafik promocyjnych nie jest…

0 Comments

Tworzenie grafik promocyjnych nie musi być trudne!

Odkąd zacząłem ponownie wydawać moją trylogię dla młodych dorosłych, musiałem przejść przyspieszony kurs marketingu online. Wiele się zmieniło od czasu mojej ostatniej publikacji w 2016 roku!

Dzisiaj podzielę się jednym z rodzajów stylu promocji książki i pokażę, jak go odtworzyć za pomocą Canva. (Brak linku afiliacyjnego – Po prostu podoba mi się ten program 🙂

Oto obrazek, który mógłbym wykorzystać do promocji mojej książki, Poza kolejnością, w mediach społecznościowych:

zdjęcie promocyjne dla Poza kolejnością autorstwa Casey Lawrence, stworzony przez autora przy użyciu Canva

Czy uwierzyliby mi Państwo, gdybym powiedział, że stworzyłem ten obraz w mniej niż pięć minut na potrzeby tego artykułu? Cóż, zrobiłem to! Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się jak to zrobić.

Od razu zauważą Państwo kilka rzeczy:

  1. Obraz jest kwadratowy. Ułatwia to wzajemną promocję na kilku platformach, w tym na Instagramie, Twitterze i Facebooku.
  2. Wykorzystuje strzałki, aby przyciągnąć wzrok do zdjęcia na okładce.
  3. Zawiera listę tropów istotnych dla gatunku, które opisują książkę.

Ten styl promocji stał się ostatnio popularny wśród niezależnych autorów, ale był również używany przez profesjonalne firmy marketingowe i znanych wydawców. Jest on niezwykle łatwy do powielenia i dostosowania do własnego projektu, przy bardzo niewielkim zaangażowaniu czasowym.

Czym są tropy?

Listy tropów są teraz na topie, dzięki TikTokowi. Ta szybko rozwijająca się platforma wykorzystuje tropy jako skrót, aby poinformować czytelników o tym, co dzieje się w ciągu zaledwie kilku sekund.

W opowiadaniu historii, tropy są konwencją gatunku. Może to być fabuła, konfiguracja, struktura narracji, typ postaci, a nawet idiom. Kiedy tropy są nadużywane, stają się kliszami, ale wszystkie historie składają się z tropów.

Jeśli kiedykolwiek czytał lub pisał fanfiction, rozpoznają Państwo tropy jako “tagi” dodawane do opowiadań, aby pomóc czytelnikom znaleźć to, czego szukają. Wielu współczesnych autorów zaczynało w fanfiction, co oznacza, że znają już tropy, których czytelnicy będą oczekiwać w określonych gatunkach.

Grafika promocyjna może wykorzystywać tropy w dokładnie taki sam sposób, jak wideo TikTok. Na pierwszy rzut oka czytelnicy mogą dowiedzieć się kluczowych faktów o książce: gatunek, rodzaj…

Tags: , , , , , , , , ,